Type your search terms above and press return to see the search results.

E. komercijos tinklaraštis

5 specialistai, reikalingi interneto svetainės kūrimui

Nuspendėte sukurti interneto svetainę ir tam tikslui pasiekti yra reikalinga įmonė arba žmonės, kurie galėtų įgyvendinti sumanymą? Tikriausiai kyla klausimas, kokie specialistai reikalingi interneto svetainės kūrimo procese. Šis straipsnis padės atsakyti į klausimą, kas turėtų sudaryti interneto svetainės kūrimo komandą, kokios turėtų būti kiekvieno komandos nario atsakomybės. Kitaip sakant, visa žemiau pateikta informacija sudėlios interneto svetainės kūrimo komandos schemą jūsų galvoje ir padės apgalvoti projekto vystymo procesą.

Praktikoje jau įrodyta, kad interneto svetainės kūrimui neužtenka vien programuotojų. Dabartiniuose interneto svetainių projektuose daug dėmesio yra skiriama svetainių projektavimui ir rinkodarai. Kiekvieno projekto komanda turi atitikti projekto tikslus ir susidėti iš įvairių įgūdžių ir žinių turinčių specialistų.

Daugelis įmonių, kuriančių interneto svetaines, siūlo visą interneto svetainei sukurti reikalingų žmonių komandą, tačiau ne visos. Kiekviena įmonė gali turėti skirtingą interneto svetainių kūrimo paslaugų spektrą ir siūlyti skirtingą specialistų komandos narių skaičių, tačiau paprastai interneto svetainės kūrimo komanda būna sudaryta iš analitiko, projekto vadovo, UI/UX dizainerio, programuotojo ir QA inžinieriaus.

Laikas pasigilinti į kiekvieno interneto svetainės kūrimo komandos nario vaidmenį ir atsakomybes.

  1. Analitikas

Analitikas būna pirmasis žmogus, su kuriuo bendraujama pradedant projektą. Jo darbas perimti jūsų projekto idėją, ją išanalizuoti ir paversti aiškiomis techninėmis specifikacijomis. Paprasčiau pasakius analitikas turi suprasti, perimti idėją ir viską perduoti likusiai interneto svetainės kūrimo komandai.

Analitikas taip pat aiškinasi, koks projekto tikslas, kad pasiektų geriausių projekto rezultatų. Be to jo darbas yra išsiaiškinti viską iki detalių, kokia turi būti interneto svetainės architektūra, kokios funkcijos reikalingos svetainėje ir pan. Analitikas ne tik išklauso kliento jau apgalvotas svetainėje prieinamas funkcijas, bet pasiūlo kitų funkcijų, kurios, jo manymu, būtų reikalingos tam tikrai interneto svetainei.

Ir analitiko darbas tikrai nėra baigtas projekto vykdymui prasidėjus. Jis ir toliau bendrauja su klientu, nes vykdant projektą reikalavimai gali kisti, o jo darbas patvirtinti jau turimus reikalavimus ir aptarti naujų reikalavimų galimybes ir vėliau visa tai perduoti komandai.

Taigi, trumpai tariant analitikas atlieka šias funkcijas:

  • parengia projekto reikalavimus;
  • perduoda reikalavimus kitiems komandos nariams;
  • analizuoja produkto reikalavimus;
  • rengia projekto techninių specifikacijų aprašus ir kitus dokumentus;
  • valdo projekto apimtį.
  1. Projekto vadovas         

Vaizdingai tariant projekto vadovas yra interneto svetainės kūrimo komandos orkestro dirigentas. Pirmas projekto vadovo darbas yra susipažinti su techninėmis specifikacijomis ir nustatytais terminais. Tuomet jis sudaro projekto planą ir visa jo eiga suskirsto į etapus.

Viso projekto metu projekto vadovas stebi visų komandos narių darbą ir taip užtikrina, kad kiekvienas etapas bus baigtas daryti numatytu laiku. Pasibaigus kiekvienam etapui projekto vadovas supažindina komandą su produkto veikimu ir atsiliepimais apie produktą bei patvirtina darbų tęsimą. O jeigu atsiranda kažkokių problemų, tuomet prašo komandos jas spręsti.

Be to, projekto vadovas kaip ir analitikas bendrauja su klientu nuolatos, todėl būtent jam klientas turi užduoti kylančius klausimus arba jį informuoti, kad norima atlikti tam tikrus projekto pakeitimus.

  1. UI/UX dizaineris

Dizainas yra svarbus etapas, kuris nustato viso projekto kryptį. Yra du dizainerio vaidmenys, tačiau juos abu komandoje dažniausiai atlieka vienas dizaineris. Tie vaidmenys yra vartotojo sąsajos ir vartotojo patirties dizainas.

Iš pradžių UX dizaineris analizuoja projekto reikalavimus ir tikslinę rinką, kad matytų platesnį vaizdą. Tai leidžia jam pamatyti sunkumus, su kuriais susiduria vartotojai svetainėse, ir juos išspręsti dizaino pagalba. Analizuodamas projekto reikalavimus ir tikslinę rinką dizaineris sukuria karkasą, kuris yra scheminis elementų išdėstymas svetainėje.

Taip pat UX dizaineris gali rašyti istorijas arba scenarijus apibūdinančius naudotojų elgesį sąveikoje su interneto svetaine. Jie ne tik vadovaujasi analitiko parengtais dokumentais, bet ir patys nustato, kaip galima diegti tam tikras produkto savybes ir nusako, kaip jos turėtų būti diegiamos.

Kai pasibaigia vartotojo patirties dizaino dalis, dizaineris gali pereiti prie sąsajos dizaino. Šioje dalyje pereinama prie vaizdinės svetainės išvaizdos. Kitaip tariant, dizaineris sukuria prototipą (galutinę svetainės išvaizdą) pagal UX etape surinktus duomenis ir išbando jo tinkamumą. Prototipas gali būti interaktyvus arba statinis.

  1. Programuotojas

Programuotojai atlieka svarbų vaidmenį interneto svetainių kūrimo komandoje. Jie paruoštą dizainą paverčia produktu, kurį gali naudoti visi interneto vartotojai. Programuotojų darbą galima suskirstyti į dvi dalis, tai „front-end“ ir „back-end“ kūrimas.

„Front-end“ yra visa tai, ką galima pamatyti interneto svetainėje. „Front-end“ programuotojai atkuria dizainerio pateiktą interneto svetainės prototipą ir taip jis perkeliamas į naršyklę. Tuomet „front-end“ programuotojo pagrindinė užduotis yra įsitikinti, kad svetainė puikiai atrodo bet kuriame įrenginyje bei naršyklėje, ir užtikrinti, kad visi svetainės elementai tinkamai veiktų.

Tuo tarpu „back-end“ yra visas svetainės veikimas, kurio nematyti. Ši programavimo dalis atsakinga už funkcionalumus, kurie reikalauja sąveikos su serveriu. „Back-end“ programuotojų pagrindinė užduotis yra parašyti kodą, įjungiantį svetainės funkcijas. Tam yra daug kalbų ir sistemų. Be to, šie programuotojai yra atsakingi už duomenų bazių ir turinio valdymo sistemų kūrimą.

„Back-end“ ir „front-end“ veikimą galima apibūdinti vaizdingai kaip variklio veikimą („back-end“) po kokiu nors gaubtu („front-end“). „Back-end“ programuotojai atsakingi už tai, kad variklis gerai veiktų, o „front-end“, kad gaubtas gražiai atrodytų.

  1. QA inžinierius

QA inžinierius, kitaip dar vadinamas testuotoju, saugo kuriamą produktą nuo klaidų invazijos ir stebi produkto veikimą. Jo užduotis užtikrinti, kad kuriamas produktas atitiktų techninius reikalavimus, o kartu testuotojas stebi produkto atitikimą kliento reikalavimams.

Testavimo procesas prasideda nuo reikalavimų analizės. Remiantis jais QA inžinierius parengia testavimo planą. Pradėjus kūrimo procesą, programuotojas kiekvieną kuriamo produkto dalį siunčia testuotojui, kuris įvairiais metodais tikrina, ar produktas atitinka visus techninius ir kitus reikalavimus.

Radęs klaidų, QA inžinierius parengia klaidų ataskaitą ir siunčia programuotojui, kuris pasirūpina visų klaidų ištaisymu. Tuomet produktas vėl testuojamas ir taip užtikrinama, kad neliktų jokių klaidų. QA inžinierius taip pat tikrina dydį, šriftus, spalvas ir kitus elementus, kad jie atitiktų visus reikalavimus.

Taigi, štai kaip turėtų atrodyti interneto svetainės kūrimo komanda. Geriausi projekto rezultatai bus pasiekti tik tada, kai turėsite pilnavertę komandą ir kiekvienas komandos narys tinkamai atliks savo vaidmenį.

Apie autorių:

Daugiau kaip 15 metų vadovauja Synergy Effect komandai kuriant įvairaus sudėtingumo E sprendimus verslui: El. verslas, El. komercija, verslo procesų valdymo sistemos CRM, ERP, tarptautinės el. prekybos sprendimai. Nuolat savo žinias gilina rinkodaros, pardavimų, projektų valdymo ir web, mobile technologijų srityse. Turi sukaupęs didelę patirtį dirbant tiek su labai stambiu verslu, tiek su starup'ais.

Tomas 

Vilmanas

, CEO, owner

Naujausi straipsniai

Visi straipsniai